| Precious Metal: | gold |
| Fineness of gold: | 14K (585‰) |
| Color: | white |
| Finish: | high polish- satin |
| Weight: | 11,5 grams / pair |
| Outside profile: | flat |
| Inside profile: | flat |
| Width: | 5,5 mm |
| Number of stones: | ~approx. 31 pcs |
| Diameter of stones: | 1,2 mm |
| Stone type: | round shaped cubic zirconia |
| Comment: |
Precious Metal gram weights and gemstone carat weights are approximate. Availability and weights are subject to change without notice. |

