| Precious Metal: | gold |
| Fineness of gold: | 14K (585‰) |
| Color: | yellow |
| Finish: | satin |
| Weight: | 9,5 grams / pair |
| Outside profile: | comfort fit |
| Inside profile: | comfort fit |
| Width: | 5 mm |
| Number of stones: | 8 pcs |
| Diameter of stones: | 1,4 mm |
| Stone type: | round shaped cubic zirconia |
| Comment: |
Precious Metal gram weights and gemstone carat weights are approximate. Availability and weights are subject to change without notice. |


